Spiral oluk tipi esnek kuplaj ve paralel oluk tipi esnek kuplaj

- Dec 08, 2017 -

Esnek kaplinler genellikle metal tel çubuk kesiminden yapılır, yaygın olarak kullanılan malzemeler alüminyum, paslanmaz çelik, mühendislik plastikleridir. Esnek kaplinler geniş bir sapma aralığı ve hassas tork iletimi sağlamak için paralel veya spiral oluk açma sistemleri kullanmaktadır. Esnek kaplinler genelde iyi bir performansa sahiptir ve bir çok basamaklı servo sistem pratik uygulamasında fiyat avantajına sahiptir, elastik kaplin tercih edilen üründür. Tek parçalı tasarım, esnek kaplinlerin sıfır boşluklu tork ve bakım gerektirmeyen faydalar sunmasını sağlar. Esnek kaplin esas olarak aşağıdaki iki temel seriye sahiptir: spiral oluk ve paralel oluk.
Spiral oluklu esnek kaplin sürekli çok turlu uzun olukludur, bu kaplin çok iyi bir esnekliğe ve küçük bir yatak yüküne sahiptir. Geniş bir sapma aralığına dayanabilir ve eğim ve eksenel yanlış hizalanmaları düzeltmek için en uygundur, ancak dış merkezlilikleri ele alma kabiliyeti zayıftır, çünkü spiral oluk aynı anda iki farklı yönde bükülürse, önemli bir iç basınç oluşur Erken bağlanma hasarına yol açar. Uzun spiral yiv bağlantıları çeşitli sapmalarda kolaylıkla kıvrılabilse de, burulma yüklerinde bile kaplin sertliği üzerinde aynı etkiye sahiptirler. Dönme boşluk altındaki büyük torsiyon yükü, kavramanın doğruluğunu etkiler ve genel performansı zayıflatır.
Spiral oluk tipi esnek kaplin, özellikle de çift enkoderlerde ve diğer daha hafif aletlerde, düşük torklu uygulamalar için en uygun olan daha ekonomik bir seçimdir.
Paralel yarıklı esnek kaplinler genellikle düşük torklu sertlik sorunlarını gidermek için 3-5 yuvasına sahiptir. Paralel Yivler, düzeltmeleri tolere etme kabiliyetinden taviz vermeden yivlerin kısaltılmasına izin verir. Kısa oluk açma, kavramanın torsiyonel sertliğini arttırır ve üst üste bindirir ve böylece önemli bir torka dayanması sağlanır. Bu performans hafif iş uygulamaları için uygun hale getirir. Örneğin, servo motor ve vidalı kavrama. Bununla birlikte, kanal açma boyutunun artması ile bu performans, yatak yükü artacaktır, ancak çoğu durumda rulmanı etkili bir şekilde koruyabilir. Büyüklüğü arttırmak, dışmerkezliklere karşı direnme yeteneğini arttırmak demektir.
Esnek kaplinlerin çoğu alüminyum alaşımdan yapılmıştır, tabii ki paslanmaz çelikten esnek kaplinler vardır. Korozyon direncine ek olarak paslanmaz çelik esnek kaplin, aynı zamanda tork kapasitesi ve rijitliği arttırdı ve hatta alüminyum alaşımından yapılan benzer ürünlerin iki katına kadar yükseldi. Bununla birlikte, artan tork ve sertlik, eklenen kütle ve eylemsizlik tarafından bir dereceye kadar dengelenmiştir. Bazen olumsuz etkiler avantajları ağır basar, böylece kullanıcılar başka birleştirme biçimlerini aramalıdır

  • Rulman Yarışları
  • Bölme Plakası
  • ağızlık
  • Hidro Türbin Mil
  • Üfleme Mili
  • Kör Flanş

ilgili ürünler